Na področju okolja opravljamo raziskovalne in strokovne naloge s področja kmetijske ekologije, trajnostne rabe naravnih virov in varovanja okolja. Naše glavne dejavnosti so usmerjene predvsem v učinkovito podporo kmetijski pridelavi in varovanju okolja ter hkrati odgovornemu in trajnostnemu upravljanju kmetijskega prostora oz. kmetijskih ekosistemov.
Največji poudarek dajemo ohranjanju in izboljševanju rodovitnosti tal (hmeljišč, kot tudi ostalih kmetijskih površin), smotrni in strokovno sprejemljivi rabi fitofarmacevtskih sredstev v kmetijstvu, zatiranju škodljivcev, bolezni in plevelov v skladu z najnovejšimi smernicami EU, izboljševanju in sprotnemu prilagajanju agrotehničnih ukrepov v postopku kmetijske pridelave, nadaljnjemu izboljševanju (ohranjanju) kakovosti tal, smotrnemu in dejanskim potrebam usmerjenemu namakanju, ter k bolj racionalnemu in učinkovitejšemu gnojenju kmetijskih kultur.
Zaradi očitno zelo spremenljivih klimatsko talnih razmer v svetu, kot tudi v Sloveniji, pa v zadnjem času posvečamo veliko poudarka na selekciji kmetijskih kultur, ki bodo tudi v prihodnje, ne glede na očitne spremenljive klimatsko talne razmere, zagotavljale stabilne in kakovostne pridelke, ter s tem ekonomsko upravičeno kmetijsko proizvodnjo.