Povezava na projekt. Obiščite nas tudi na Facebook straneh.
Podukrep 16.5: UV4PLANTS – Trajnostno varstvo rastlin z uvajanjem UV osvetljevanja (EIP-UV)
Vodilni partner: Zavod Slokva , SO.P. Slovenj Gradec.
Vodja na IHPS: dr. Sebastjan Radišek
Obdobje trajanja projekta: 18.05.2022 – 19. 05. 2025
Opis projekta
Projekt je razdeljen na šest delovnih paketov (DP). Prvi delovni paket (DP1) predstavlja upravljanje in usklajevanje projekta po matrični projektni organizaciji. V DP2 bomo opravili poglobljeno študijo strokovne literature z namenom, da rezultate preteklih raziskav na tem področju prenesemo v kmetijsko prakso. Z laboratorijsko diagnostiko bomo v delovnem paketu (DP3) analizirali učinkovitost UV svetlobe za zatiranje rastlinskih patogenov na izbranih kmetijskih kulturah. Rezultati in ugotovitve iz DP3 bodo predstavljali vhod v četrti delovni paket (DP4). V tem delovnem paketu bomo razvili in izdelali prototip naprave, ki bo primerna za traktorsko UV osvetljevanje ter prototip stacionarne naprave za izvajanje nočnega kontinuiranega osvetljevanja. V okviru DP5 bomo razvite rešitve testirali z izvajanjem praktičnega preizkusa na petih kmetijah, ki bodo beležile rezultate in ugotavljale uspešnost spopadanja z boleznimi na različnih rastlinah. V okviru praktičnega preizkusa bomo predlagano metodo varstva rastlin testirali na krompirju, hmelju, jablanah, konoplji in hruškah. Praktični preizkus bomo izvajali na način, da bomo površino vključeno v izvajanje praktičnega preizkusa razdelili na dva dela, in sicer referenčno površino ter površino, ki jo osvetljujemo z UV svetlobo ter rezultate med seboj primerjali. Na podlagi pridobljenih ugotovitev in novega znanja bomo skozi celoten projekt v okviru DP6 informirali kmete in širšo javnost ter nagovarjali k uporabi trajnostnega pristopa k varstvu rastlin, posredno pa tudi varstvu narave in ljudi.
Cilji in načrtovani rezultati
Glavni cilj projekta je uvajanje UV osvetljevanja rastlin z namenom razvoja alternativnih tehnik varstva rastlin in prenos tehnike v prakso, s čimer bi zmanjšali uporabo FFS in tako izboljšali vpliv kmetijske panoge na okolje in zdravje ljudi ter kakovost in trajnost kmetijskih pridelkov.
Pričakovani ključni rezultati
Pregled strokovne literature uvajanja UV osvetlitve v kmetijsko prakso, diagnostično poročilo o vplivu različnih dolžin UV svetlobe na različne rastlinske patogene, izdelava taktorskega prototipa za UV osvetlitev rastlin in njegov praktični prikaz na kmetijah, izvedba praktičnih poskusov UV osvetlitve na razvoj rastlinskih patogenov, objava strokovnega članka in tiskanega priročnika ter prenos znanja v prakso z izvedbo različnih delavnic, predavanj, demonstracij in ekskurzij.
Člani partnerstva
- SLOKVA, zavod za razvoj neizkoriščenih potencialov, so. p.
- Univerza v Mariboru, Fakulteta za strojništvo
- Kmetija Brili Nika
- OKOLJSKO RAZISKOVALNI ZAVOD
- Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
- Šolski center Šentjur
- CERDONIS, časopisno založniška druInštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Sloveniježba d. o. o.
- Kmetija Klemenc Žiga
- Kmetija Radej Blaž
- Kmetija Štumfl Prevorčič Urška
- Kmetija Šerbec Mitja