Obstajamo že 40 let z namenom, da bi se pridelovanje zdravilnih rastlin v Sloveniji razširilo v večjem obsegu, da bi slovensko tržišče bilo oskrbljeno s slovensko surovino in bi za izdelke slovenske prehranske in farmacevtske industrije uporabljali lokalno pridelane surovine.
Izvajamo raziskave na področju zdravilnih rastlin s področja:
- botanike in biologije,
- agrotehnike pridelovanja v najširšem pogledu,
- kemičnih analiz sestavin,
- farmacevtske učinkovitosti zdravilnih rastlin,
- ekonomike pridelovanja.
Področje zdravilnih in aromatičnih rastlin se je na Inštitutu za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije v Žalcu začelo leta 1976 z namenom, da bi se ustanovil vseslovenski center za pridelavo, predelavo in uporabo zdravilnih in aromatičnih rastlin. Idejo in vsebino so dali prof. dr. Tone Wagner – agronom, prof. dr. Franc Sušnik – biolog, prof . dr. Pavle Bohinc – farmacevt.
Na začetku je bil postavljen Vrt zdravilnih in aromatičnih rastlin, ki je bil zbirka 40 različnih tradicionalnih, avtohtonih zdravilnih in aromatičnih rastlin iz Slovenije. Z leti je se je zbirka povečevala z izmenjavo semena in sadik iz botaničnih vrtov ali podobnih inštitucij iz Evrope in sveta. Danes je v vrtu posajenih okoli 200 različnih vrst zdravilnih in aromatičnih rastlin. Površina vrta je 0,30 ha. V vrtu proučujemo rast in razvoj nekaterih rastlin, količino pridelka, količino učinkovin in napad bolezni in škodljivcev. Vrt oskrbujemo v skladu z eko smernicami. Pridelek vrta je eko seme.
Leta 2019 smo Vrt prestavili na novo lokacijo v bližini upravne stavbe in ga na novo uredili v skladu z načrtom. Na sredini je tlakovana pot. Tako je Vrt dostopen tudi invalidom in otroškim vozičkom. Grede so posajene tematsko glede na učinkovine posameznih zdravilnih rastlin in na katere organe vpliva. Vmes so grede posajene z zelišči nekaterih znanih zeliščarjev (Hildegarda, Kneipp). Ena greda je namenjena strupenim in tujerodnim zdravilnim rastlinam.
Naloge, ki se odvijajo na področju zdravilnih in aromatičnih rastlin na Inštitutu in so povezane s samim vrtom so:
- znanstveno-raziskovalno delo;
- svetovalno delo;
- izobraževanje;
V sklopu vrta nudimo:
- prodajo eko semena in sadik zdravilnih in aromatičnih rastlin;
- nasvete za pridelovanje zdravilnih in aromatičnih rastlin;
- vodenje ekskurzij po vrtu;