Obstajamo že 40 let z namenom, da bi se pridelovanje zdravilnih rastlin v Sloveniji razširilo v večjem obsegu, da bi slovensko tržišče bilo oskrbljeno s slovensko surovino in bi za izdelke slovenske prehranske in farmacevtske industrije uporabljali lokalno pridelane surovine.
Izvajamo raziskave na področju zdravilnih rastlin s področja:
- botanike in biologije,
- agrotehnike pridelovanja v najširšem pogledu,
- kemičnih analiz sestavin,
- farmacevtske učinkovitosti zdravilnih rastlin,
- ekonomike pridelovanja.
Področje zdravilnih in aromatičnih rastlin se je na Inštitutu za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije v Žalcu začelo leta 1976 z namenom, da bi se ustanovil vseslovenski center za pridelavo, predelavo in uporabo zdravilnih in aromatičnih rastlin. Idejo in vsebino so dali prof. dr. Tone Wagner – agronom, prof. dr. Franc Sušnik – biolog, prof . dr. Pavle Bohinc – farmacevt.
Na začetku je bil postavljen Vrt zdravilnih in aromatičnih rastlin, ki je bil zbirka 40 različnih tradicionalnih, avtohtonih zdravilnih in aromatičnih rastlin iz Slovenije. Z leti je se je zbirka povečevala z izmenjavo semena in sadik iz botaničnih vrtov ali podobnih inštitucij iz Evrope in sveta. Danes je v vrtu posajenih okoli 250 različnih vrst zdravilnih in aromatičnih rastlin. Površina vrta je 0,30 ha. V vrtu proučujemo rast in razvoj nekaterih rastlin, količino pridelka, količino učinkovin in napad bolezni in škodljivcev. Vrt oskrbujemo v skladu z eko smernicami. Pridelek vrta je eko seme.
Naloge, ki se odvijajo na področju zdravilnih in aromatičnih rastlin na Inštitutu in so povezane s samim vrtom so:
- znanstveno-raziskovalno delo;
- svetovalno delo;
- izobraževanje;
V sklopu vrta nudimo:
- prodajo eko semena in sadik zdravilnih in aromatičnih rastlin;
- nasvete za pridelovanje zdravilnih in aromatičnih rastlin;
- vodenje ekskurzij po vrtu;

